Etkili Sunum Oluşturmak için 6 Web Sitesi

İnfografik Nedir?

İnfografik, bilginin görsel olarak ifade edildiği ve grafikler aracılığı ile aktarıldığı bir sunum şeklidir. Karmaşık ve yoğun verilerden elde edilen ham bilgilerin kolay ve anlaşılır bilgilere dönüştürülerek aktarılması için kullanılır.

İnfografikler yapılırken dikkat edilmesi gereken konular;

Veri kaynakları, istatistiksel bilgiler, içerikler, görsel ögeler ve bunun yanında infografiğin hangi amaçla hangi firmaya ve kişiye yapıldığı veya firmanın ele aldığı konunun içeriğine ne kadar uygun olduğu gibi unsurlara dikkat edilmelidir. Renkler, görseller ve kullanılan içerik anlaşılır şekilde, sade, kişiyi ya da firmayı yansıtmalı, sayfalarca süren bir içeriği, sadeleştirerek grafiklerle algılanmasını basitleştirmek ve akılda kalıcılığını sağlamaktır.

İnfografik yapımında en çok kullanılan, Adobe’un Illustrator ve Photoshop programları kullanılarak tasarlanır. Ayrıca infografik yapımını kolaylaştıran bazı uygulamalı web siteleri de bulunmaktadır. İnternetteki ücretsiz infografik hazırlama siteleriyle tasarım bilginiz olmasa dahi kendinize kısa sürede infografikler hazırlayabilirsiniz.

İnternette  zengin içerikli infografik hazırlayabileceğiniz web sitelerini sizler için derledik.

Etkili sunum oluşturmak kullanabileceğiniz web siteleri

Easel.ly

Easel

Bir kaç tıklama ile kendinize infografik hazırlayabileceğiniz bir online site. Sitede daha önce hazırlanmış olan şablonlardan birini seçiyorsunuz ve kendinize göre tasarlıyoruz. Örnek, sağlık alanında bir infografik hazırlamak istiyorsanız, şablon kısmından sağlık yazarak kendinize bir şablon seçip, verileri güncelleyebilir veya kendinize yeni alan ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 20 kategoride binlerce şablon mevcut.Piktochart.com

Piktochart

Piktochart ücretsiz bir şekilde infografik hazırlayabileceğiniz bir platformdur. Google veya Facebook hesabınızla kolaylıkla üye olabilir infografik tasarlayabilirsiniz. Piktochart üzerinden infografiğin yanı sıra rapor, banner (afiş) ve sunum oluşturabilirsiniz. Ücretsiz sürümünde sınırlı sayıda tema bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bir infografiğinize 20 adet görsel yükleyebilirsiniz.

Infogr.am

Infogr

Infogr.am sizlere etkleşimli infografik hizmeti sunan bir platformdur. Ücretsiz sürümü bulunmaktadır. Ücretsiz sürümünde 30 farklı grafik kullanabiliriz. Ücretsiz sürümünde toplamda 6 adet infografik teması bulunmaktadır ve infografiklerinizi online olarak yayınlayabilirsiniz.

Ücretli sürümlerinde Google Drive ile entegre etme, yeni temalar ve pdf-png kaydetme seçenekleri bulunmaktadır. Infogr.am adresine girerek ücretsiz üyelik açabilirsiniz.

Vizule.me

Vizule

Vizule.me odak alanını cv’lere yöneltmiş bir araç.

Linkedin hesabınızla veya e-mail adresinizle kayıt olup, örnek şablonlardan bir tanesini seçerek kendi cv’nizi farklı bir tasarımla hazırlayabilirsiniz.Visme.co

Visme

Visme.co ise bir başka başarılı infografik aracı. Visme ile sadece infografik değil sunum ve banner’da düzenleyebiliyorsunuz. Burada da yine başlangıç için size bir kaç şablon arasından seçme şansı verebildiği gibi, isterseniz de kendiniz sıfırdan tasarlayabilirsiniz. Hazırladığınız sunum veya infografikleri farklı formatlarda download edebilir, internet üzerinden hızlıca paylaşabilirsiniz.Venngage.com

Venngage

Venngage’de bir infografik oluşturup, paylaşabileceğiniz tüm özelliklere sahip. Kendi sitesinde binlerce şablon arasından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Infografik dışında, sosyal medya, poster, rapor ve promosyon başlıkları altında bu mecralara uygun şablonlar bulabilirsiniz.

Tekno Bellek

Tekno Bellek takipçilerine; sosyal medya, teknoloji, internet, uygulamalar, web tasarım, grafik tasarım, fotoğrafçılık, çeşitli eğitim, kültür ve sanat kategorilerinde güncel ve doğru haberi veren bir bilgi paylaşım sitesidir.